Kui näete sellist tunnusmärki mõne toote pakendil, võite olla kindlad, et tegemist on ehtsa, talus kasvatatud ja valmistatud toiduga. 

See on naturaalse, värske ja maitsva toidu sümbol.

Uue märgi kujund – tõusev päike – ühendab kõiki talutoidutootjaid sõltumata asukohast ja valdkonnast, tuletades meelde toidu ja elu allikat. Stiliseeritud maja kujund sümboliseerib lihtsustatult talu, millest paljud on tänapäeval moodsad tootmiskeskused.

Ehtsa talutoidu tunnusmärk on sündinud Eestimaa Talupidajate Keskliidu algatusel mitmel olulisel põhjusel. Näiteks selgus läbiviidud uuringutest, et:

 • 80% pere sisseostude tegijatest soovivad, et talutooted oleksid suurtööstuse toodangust eristatavad ning nende leidmine oleks poeriiulitel lihtsam;
 • talutoidu suurem tarbimine aitab kaasa talude arengule ja edendab maaelu üldisemalt;
 • talutoit on muutunud tänu tarbijaskonna kiirele kasvule iseseisvaks toidukategooriaks.

Märgi omanikuks on Eestimaa Talupidajate Keskliit.

Mõiste talutoit alla mahuvad nii talus toodetud põllumajandussaadused, toiduained kui ka nende töötlemisel saadud valmistoidud.

Et tootjal oleks õigus talutoidu märki kasutada, peavad täidetud olema mitmed tingimused, nagu näiteks:

 • Taluks võib end nimetada põllumajanduslik ettevõtmine, mis kuulub perekonnale või üksikisikule;
 • Oluline osa tööst tehakse pereliikmete poolt;
 • Vähemalt üks pereliige elab talu territooriumil;
 • Talutoidu tootele põhikarakteristikut andev komponent peab olema pärit märgiga ühinenud taludest;
 • Talutoidu valmistamisel ei kasutata maitsetugevdajaid ega sünteetilisi toiduvärve ja säilitusaineid (Üksikud erandid on lubatud kaubamärgi väljaandja kaalutlusõiguse alusel, nagu näiteks sidrunhape.);
 • Tootjatele, kellel on õigus kasutada ehtsa talutoidu märki, kehtivad selged nõuded ja reeglid, mille täitmist kontrollib Eesti Talupidajate Keskliit.

Tänapäeval toodetakse Eestis põllumajandussaadusi nii suurtes tööstuslikes agrofirmades kui ka väiksemates peretaludes. Peretalud on oma suuruse, tootmisviiside ja toodangu poolest väga mitmekesised ning nende tootesortiment ületab kordades tööstuslike agrofirmade üksluise valiku. Tänu taludele on meil olemas mahetoit, kitse- ja lambakasvatus, lihaveisekasvatus, köögivilja-, puuvilja- ja marjakasvatus, maitse- ja ravimtaimede kasvatus ja palju muud taolist. Talutoidu suurimaks trumbiks ongi selle erilisus ja mitmekesisus, rõhku pannakse nüanssidele. Paljud talud püüavad tänapäevast toitu toota vanu toidu kasvatamise ja valmistamise traditsioone jälgides. Talutooted on tavaliselt värsked ja säilitus- ning värvainetevabad.

Kui tööstuslikule tootmisele on omane anonüümne masstoode, siis talutootmises on alati kindel isik, kes vastutab, olgu see siis peremees või perenaine. Just isiklik hool ja suhtumine on see, mis teeb talutooted eriliseks.

Isiklik vastutus pole seotud üksnes kvaliteedi tagamisega, vaid ka vastutusega keskkonna ja loomade heaolu eest. Valdav osa taludes peetavast piimakarjast pääseb karjamaadele värske õhu ja päikese kätte. Kuna talupered elavad oma põldude keskel, on neil eriline motivatsioon toota põllumajandussaadusi keskkonda säästvalt, sest sellega hoiavad nad puhtana ka oma elukeskkonna. See seletab, miks valdav osa mahetoodetest toodetakse peretaludes. Talutoit on kasvatatud ja valmistatud suure vastutustunde ja südamega, panustades sellesse oma parimad oskused. Talutoidul on teel tarbijani vähem vahendajaid.

Talutoit on päike toidulaual.

Külasta värskete uudiste nägemiseks meie Facebooki lehte

Facebook

“MAA TULEB LINNA” suur talutoidulaat

Toimub: 16. - 17.  august 2024.a
 Toimumiskoht: Rõhu aed, Tartu
 Kestvus: 10.00 – 16:00

Möödunud aastatel  perede seas tuntust kogunud kogupere suurüritus „Maa tuleb linna“ talutoidu laat toimub ka sel aastal. Esmakordselt toome ürituse Tartusse, Rõhu aeda. Tegemist on unikaalse üritusega, mille põhieesmärgiks on pakkuda Eesti talutoidu tootjatele võimalust otse tarbijatele oma saadusi ja toodangut müüa. Maa tuleb linna” on rohkemat kui lihtsalt laat – see on sündmus, kus kohtuvad maa ja linn ning kus pakutakse parimat talutoiduvalikut otse meie armastatud talunikelt ja toidutootjatelt. See on võimalus väärtustada kohalikku toitu ja toetada lühikesi tarneahelaid ning Eesti põllumajandustootjaid. 

Ligipääs laadamelule on külastajatele TASUTA. Lisaks laadale on avatud ka taluloomade ala, mis annab tõelise „Maa tuli linna“ efekti.  Lisaks on avatatud laste mängumaa ning  kõhu täis ehtsa talutoiduga!

 

Laadal osalemise tasu kauplejale:
 • Ehtne talutoit/agroturism liige 50€/päev
 • Talutoidutootjale on 65€/päev
 • Pop-up talutoidu restoranile 70€/päev (lisainfo järgneb e-mailile)
 • Käsitöölistele 60€/päev
 • töötoad: 10€/päev
 
Registreeri end laadale juba TÄNA! - SIIN

Lisainfo:

Gelis Pihelgas
Tel. + 372 5531571
E-post: gelis@taluliit.ee
 
 
 

*Üritus toimub „Lühikeste tarneahelate või kohalike turgude kaudu põllumajandustoodete ja toidu turustamisvõimaluste arendamise toetus“ raames ning seda toetab Euroopa Liit.

 

Taluliidu tutvustus

Eestimaa Talupidajate Keskliit (ETKL) on vabatahtlikkuse alusel alt üles moodustatud organisatsioon, mis ühendab Eestis tegutsevaid peretalusid, noortalunikke, metsaomanikke ja nende poolt asutatud ühistuid.

Liidu tegevuse põhieesmärk on oma liikmete majanduslike ja sotsiaalsete huvide esindamine riigi ja Euroopa Liidu tasandil. Organisatsioon varustab oma liikmeid erialase informatsiooniga ja pakub liikmetele nõuandeteenust. ETKL on liikmete majandusliku ühistegevuse arendaja ja lühikeste turuahelate propageerija.

Rohkem infot taluliidust ja tema tegemistest leiate kodulehelt www.taluliit.ee

Telefon: 604 1783, e-post: info@taluliit.ee

Eestimaa Talupidajate Keskliit soovib tõsta põllumajanduslike väiketootjate toodete tuntust läbi järjepidevate ja tugevate turundus- ja müügitegevuste, kus toome esile talutootjate ja toodete tugevusi: tegu on talutootjatega, kes valmistavad tooteid ainult kohalikust toorainest, toodetele pole lisatud sünteetilisi maitsetugevdavaid, toiduvärve ega säilitusaineid ning talutoodete puhul on valdavalt tegu mahetoodetega.  Sellest tulenevalt on projekti eesmärgiks talutoidu tootekategooria tuntuse, toodete mitmekesisuse ja ostmisvõimlaustest teadlikkuse kasvatamine läbi erinevate ulatuslike teavitusaktsioonide, poekampaania, toiduürituste, konkursside, mitmete sotsiaalmeedia ja PR-tegevuste. Üheks oluliseks eesmärgiks lühikeste tarneahelate arendamisel on funktsionaalse e-turu platvormi loomine. Nende eesmärke aitab meil ellu viia “Lühikeste tarneahelate või kohalike turgude kaudu põllumajandustoodete ja toidu turustamisvõimaluste arendamise toetus” ning seda toetab Euroopa Liit.

rulli tagasi algusesse
Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot. Sain aru