Kaarli talu

Kaarli talu on rajatud praeguse perenaise Kadri vanavanaisa metsa eest saadud rahade eest, mis võimaldasid mõisa käest maad osta. Vanavanaisa nimi oli Kaarel ja tema järgi saigi talu nimeks Kaarli Talu. Praeguseks on haritavat maad juba 50 hektari ringis. 90ndate alguses otsustas Kadri isa, et lisaks vilja kasvatamisele tuleks teha ka üks korralik veski. Eesmärk oli hakata tegema täisterajahusid ja helbeid. Kui Kadri 2009. aastal oma perega maale elama otsustas tulla, oli tema isa talus juba 20 aastat toimetanud. 

Kõige suurem osa Kaarli talu toodetest on veskitooted ja külmpressiõlid. Leivategemine on kõige uuem ja talu teeb leiba nüüd neljandat aastat, selleks on ka ehitatud spetsiaalne leivatuba. Toorainetoodetest kasvatatakse talus ise mahedat Sangaste rukist. See on Kaarli talu leivanumber. Samuti ka mahekaera ning lisaks speltat. Üks erilisemaid tooraineid on tudra.

Igasugune katsetamine erinevate toodetega on talus alati päevakorras. Kõige eksootilisemad asjad, mida on kasvatatud, on köömned ja sojauba. Kuid proovitud on ka tatra-, lina- ja õlikõrvitsa kasvatust. Turg on kõik tooted rõõmuga vastu võtnud, kuid nende tootmine ei ole talu jaoks ära tasunud.  Tuleviku osas on kõige rohkem plaanis laiendada pagaritoodetega tegelemist. Lisaks leivale loodetakse tootma hakata sepikut ja jõuda ka saiatoodeteni. 

Kadri tegeleb leivatootmisega, abikaasa Lembit müügiga ja Kadri isa tegeleb metsandusega. On ka õpilasmalev Kadri isa juhendamisel. Abilisi on kokku kolm – mölder, pakkija ja müügisekretär.

PAGARITOOTED
Kaarli talu rukkileib on eriline, sest leivavili, mahe „Sangaste“ rukis, on kasvatatud oma põllul ning leivajahu jahvatatud talu veskis. Lisaks ehedale juuretisega koduleivale küpsetab perenaine oma väikeses pagaritöökojas ka karaskeid ja küpsiseid ning korraldab rukkileiva ja teiste talutoitude valmistamise õpitubasid ja taluekskursioone koos toodete degusteerimisega.

JAHUD-HELBED-SEEMNED
Oma põldudel kasvatatud maheviljast valmistatakse väikeses taluveskis kruupe, täisterahelbeid ja erineva jämedusega täisterajahusid ning külmpressõli. Lisaks pakutakse ka erinevaid seemneid ja rukkilinnasejahu. Valikus on kokku üle 50 erineva toote. Kõige populaarsemad tooted on seni olnud rukkijahud, kaerahelbed ja tudraõli.

Kaarli talu e-poe leiate aadressilt www.pood.kaarlitalu.ee/

rulli tagasi algusesse
Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot. Sain aru