Kui näete sellist tunnusmärki mõne toote pakendil, võite olla kindlad, et tegemist on ehtsa, talus kasvatatud ja valmistatud toiduga.
See on naturaalse, värske ja maitsva toidu sümbol.
Uue märgi kujund – tõusev päike – ühendab kõiki talutoidutootjaid sõltumata asukohast ja valdkonnast, tuletades meelde toidu ja elu allikat. Stiliseeritud maja kujund sümboliseerib lihtsustatult talu, millest paljud on tänapäeval moodsad tootmiskeskused.
Ehtsa talutoidu tunnusmärk on sündinud Eestimaa Talupidajate Keskliidu algatusel mitmel olulisel põhjusel. Näiteks selgus läbiviidud uuringutest, et:
Märgi omanikuks on Eestimaa Talupidajate Keskliit.
Mõiste talutoit alla mahuvad nii talus toodetud põllumajandussaadused, toiduained kui ka nende töötlemisel saadud valmistoidud.
Et tootjal oleks õigus talutoidu märki kasutada, peavad täidetud olema mitmed tingimused, nagu näiteks:
Tänapäeval toodetakse Eestis põllumajandussaadusi nii suurtes tööstuslikes agrofirmades kui ka väiksemates peretaludes. Peretalud on oma suuruse, tootmisviiside ja toodangu poolest väga mitmekesised ning nende tootesortiment ületab kordades tööstuslike agrofirmade üksluise valiku. Tänu taludele on meil olemas mahetoit, kitse- ja lambakasvatus, lihaveisekasvatus, köögivilja-, puuvilja- ja marjakasvatus, maitse- ja ravimtaimede kasvatus ja palju muud taolist. Talutoidu suurimaks trumbiks ongi selle erilisus ja mitmekesisus, rõhku pannakse nüanssidele. Paljud talud püüavad tänapäevast toitu toota vanu toidu kasvatamise ja valmistamise traditsioone jälgides. Talutooted on tavaliselt värsked ja säilitus- ning värvainetevabad.
Kui tööstuslikule tootmisele on omane anonüümne masstoode, siis talutootmises on alati kindel isik, kes vastutab, olgu see siis peremees või perenaine. Just isiklik hool ja suhtumine on see, mis teeb talutooted eriliseks.
Isiklik vastutus pole seotud üksnes kvaliteedi tagamisega, vaid ka vastutusega keskkonna ja loomade heaolu eest. Valdav osa taludes peetavast piimakarjast pääseb karjamaadele värske õhu ja päikese kätte. Kuna talupered elavad oma põldude keskel, on neil eriline motivatsioon toota põllumajandussaadusi keskkonda säästvalt, sest sellega hoiavad nad puhtana ka oma elukeskkonna. See seletab, miks valdav osa mahetoodetest toodetakse peretaludes. Talutoit on kasvatatud ja valmistatud suure vastutustunde ja südamega, panustades sellesse oma parimad oskused. Talutoidul on teel tarbijani vähem vahendajaid.
Talutoit on päike toidulaual.
Eestimaa Talupidajate Keskliit (ETKL) on vabatahtlikkuse alusel alt üles moodustatud organisatsioon, mis ühendab Eestis tegutsevaid peretalusid, noortalunikke, metsaomanikke ja nende poolt asutatud ühistuid.
Liidu tegevuse põhieesmärk on oma liikmete majanduslike ja sotsiaalsete huvide esindamine riigi ja Euroopa Liidu tasandil. Organisatsioon varustab oma liikmeid erialase informatsiooniga ja pakub liikmetele nõuandeteenust. ETKL on liikmete majandusliku ühistegevuse arendaja ja lühikeste turuahelate propageerija.
Rohkem infot taluliidust ja tema tegemistest leiate kodulehelt www.taluliit.ee
Telefon: 604 1783, e-post: info@taluliit.ee
Eestimaa Talupidajate Keskliit soovib tõsta põllumajanduslike väiketootjate toodete tuntust läbi järjepidevate ja tugevate turundus- ja müügitegevuste, kus toome esile talutootjate ja toodete tugevusi: tegu on talutootjatega, kes valmistavad tooteid ainult kohalikust toorainest, toodetele pole lisatud sünteetilisi maitsetugevdavaid, toiduvärve ega säilitusaineid ning talutoodete puhul on valdavalt tegu mahetoodetega. Sellest tulenevalt on projekti eesmärgiks talutoidu tootekategooria tuntuse, toodete mitmekesisuse ja ostmisvõimlaustest teadlikkuse kasvatamine läbi erinevate ulatuslike teavitusaktsioonide, poekampaania, toiduürituste, konkursside, mitmete sotsiaalmeedia ja PR-tegevuste. Üheks oluliseks eesmärgiks lühikeste tarneahelate arendamisel on funktsionaalse e-turu platvormi loomine. Nende eesmärke aitab meil ellu viia “Lühikeste tarneahelate või kohalike turgude kaudu põllumajandustoodete ja toidu turustamisvõimaluste arendamise toetus” ning seda toetab Euroopa Liit.