NATURAALSE, VÄRSKE JA MAITSVA TOIDU SÜMBOL.

Liitu märgiga

Ülevaade:

  • Taotluse esitamise järel saadetakse sulle litsentsileping:  kui paned digitaalse allkirja, siis saada leping meiliaadressil gelis@taluliit.ee
  • Kui kirjutad lepingule käsitsi alla, siis saada lepingkahes eksemplaris tavapostiga aadressil Juubelitammede Tee 15, Saku, Harjumaa.
  • Kui oleme lepingu omalt poolt allkirjastanud, paneme kohe sinu poole teele Ehtsa Talutoidu märgi kujundusfailid, mida saad oma toodetel  kasutama hakata.
  • Ehtsa Talutoidu märgi kasutamiseks tuleb tasuda  ühekordne lepingutasu 50 eurot.
    Märgi kasutamise aastamaks on samuti 50 eurot.

Miks taotleda Ehtsa Talutoidu märki?

Kõiki töid ei jõua alati ise ära teha, ükskõik kui usinad me ka poleks. 

Sellepärast ongi loodud märk Ehtne Talutoit, mis pakub talutoidu tootjatele ja talutoiduga kauplejatele asjatundlikku turundus- ja reklaamiabi.  

Märgi kasutamiseks ei pea sa kindlasti loobuma oma toote nimest ega näost. Otse vastupidi! Kui kasutad oma toodetel Ehtsa Talutoidu märki, saad ise rahulikult oma põhitegevusele keskenduda, ning Eestimaa Talupidajate Keskliit pakub sulle tuge erinevate reklaammaterjalide ja -kampaaniate näol.

Me kõik oleme ju sama asja eest väljas  – et puhas ja maitsev talutoit jõuaks võimalikult paljude heade inimeste lauale. 

Kuidas märki saada?

Mis see maksab?

Ehtsa Talutoidu märgi kasutamiseks tuleb taluda ühekordne lepingutasu 50 eurot.
Märgi kasutamise aastamaks on samuti 50 eurot.

Tutvu liitumistingimustega

Kaubamärgi “EHTNE TALUTOIT” reproduktsioon. Litsentsilepingu LISA 2.

“Ehtne Talutoit”  märgise taotlemistingimused talutoidu tootjale, töötlejale, toitlustusettevõtjale,  kaupmehele jaekaubanduses, e-kaubanduses ja turukaubanduses. Märgise taotlemise, kasutamise ja järelvalve kord.

“Ehtne Talutoit” lisandiga – Päike toidulaual – on katuskaubamärk talutoidule, mida on võimalik määratleda kui eraldiseisvat toidukategooriat. Talutoidul on mitmeid erisusi, võrreldes tööstuslikus põllumajanduses toodetud ja töödeldud toiduga. Katuskaubamärgi nimi, kujundus ja selle rakendusvõimalused on heaks kiidetud ETKL-i poolt korraldatud Eesti piirkondlike Taluliitude arutelude käigus 2014 aastal.

Katuskaubamärgi omanik ja väljaandja on Eestimaa Talupidajate Keskliit.
Käesolev dokument sätestab “Ehtne Talutoit” katuskaubamärgi  (edaspidi nimetatud kui märgis) taotlemistingimused. Tingimuste paremaks mõistmiseks on taotlejatüübid jagatud kategooriatesse järgnevalt:

a) talutoidu tootja ja/või töötleja
b) toitlustusettevõte (toidukoha pidaja, toitlustaja, toitu pakkuv siseturismiettevõte)
c) jaekaupleja
d) e-kaupleja
e) talutoidu kaupleja turul, laadal, väliüritusel

 

1 Taotlemistingimused talutoidu tootjale ja töötlejale

1.1 Talutootja ja/või talutoidu töötleja asukoht on Eesti Vabariik.

1.2 Talutootja või talutoidu töötleja on  põllumajanduslik ettevõtmine, mis kuulub perekonnale või üksikisikule. Talu majandustegevus, otsustusprotsess ning sotsiaalne vastutus kuulub perekonnale/üksikisikule. Oluline osa tööst tehakse pereliikmete poolt.

1.3 Talutootja või/ja talutoidu töötleja  kinnitab, et kasvatatud/toodetud toit on toodetud kõiki ELs kehtivaid toiduohutuse, loomapidamise, – ja taimekasvatuslikke keskkonnanõudeid järgides.

1.4 Talutootja (tooraine turustajana)  kinnitab, et tooraine on kasvatatud  temale kuuluvas talus.

1.5 Talutoidu töötleja kinnitab, et töötleb märgist kandvaks tooteks 100% ulatuses vaid Eesti  talus toodetud toorainet va.  punktis 1.7 lubatud lisandid.

1.6 Talutoidu tootja (tooraine kasvatajana) saab olla samaaegselt ka talutoidu töötleja märgise taotlemise mõistes.

1.7 Lubatud on kasutada järgmisi talus mittekasvatatud või toodetud koostisosi:

1.7.1 sool (erinevad tüübid) suhkur (erinevad tüübid)

1.7.2 maitseained (piprad, vürtsid, ürdid, sinepipulber)

1.7.3.pärmid, ensüümid, laap, sidrunhape, naturaalsed sukaadid, želatiin, äädikas, alkohol

1.7.4 pähklid, seemned

1.7.5 kuivatatud köögivili (näit päikesekuivatatud tomat)

1.7.6 nisujahu tüüp 550 ja 405, mitte enam kui 20% ühe toote kohta eeldusel, et ülejäänud tooraine on toodetud märgisega talus

1.7.7 õlid, rasvad

1.7.8 banaan, sidrun, apelsin jt. eksootilist päritolu puuviljad (mis ei muuda toidu põhilist karakteristikut, on kasutatud maitsestamise eesmärgil)

1.7.9 metsataimed ja saadused (metsamarjad, seened, ravimtaimed, toidutaimed- mille kasvukohaks on kultiveerimata või osaliselt kultiveeritud Eesti loodus) 

1.8 Talutoidu valmistamiseks ei kasutata maitsetugevdajaid, ega sünteetilisi toiduvärve ja säilitusaineid, peale  punktis 1.4.2 loetletud ainete.

1.9 Talutootja ja/või talutoidu töötleja, kes soovib kasutada märgist ja vastab  eeltoodud tingimustele, läbib märgise taotlemise protseduurilise korralduse ja nõustub seejuures märgise omaniku poolse kontrolli ja järelkontrolliga oma talus.

 

2. Taotlemistingimused toitlustusettevõttele

2.1 Toitlustusettevõte asukoht on Eesti Vabariik

2.2 Toitlustusettevõte võib olla toidukoha pidaja, toitlustaja (catering) või toitlustust pakkuv turismiettevõte ning  võib tegutseda kui osaühing, mittetulundusühing, füüsiliseslt isikust ettevõtja, usaldusühing või tulundusühing (edaspidi koondnimega toitlustaja)

2.3 Toitlustaja järgib ELs kehtivaid  toiduohutusnõudeid ja tal kehtivad selle tõendamiseks vajalikud load neid väljastavatelt ametitelt.

2.4 Toitlustaja valmistab oma toitlustusasutuses müüdava toidu ja valmistooted Eestis toodetud toorainest hinnanguliselt 80% ulatuses ning tema menüüs on igapäevaselt toidud, mis on valmistatud märgise kasutusõigusega talust või taludest.

2.5 Toitlustajale  märgise kasutamisel lubatud talus mittetoodetud  koostisosad valmistavates toitudes ja valmistoodetes:

2.5.1 Sool (erineva päritoluga) suhkur (erineva päritoluga, erinevad töötlemisastmed)

2.5.2 Maitseained (piprad, vürtsid, ürdid)

2.5.3 Pärmid, ensüümid, laap, želatiin, maisitärklis, jt lisaained, mis on toidu valmistamisel tehnoloogilise tähtusega, ning mille kasutamisel on märgise väljastajal kaalutlusõigus

2.5.4 Pähklid, seemned

2.5.5 Kuivained- einevad  riisisordid, cous-cous, 405 ja 550 tüüpi nisujahu, tatar, hirss, oasordid, pastatooted

2.5.6 Sessoonusest tulenevad valikud-  köögivili- kurk, tomat, salat, suvikõrvits, baklažaan, sibul, till, jt ning värsked maitsetaime

2.5.7 Eestis mittekultiveeritavad puuviljad

2.7.7 Juustusordid

2.7.8 Loomsed produktid- kana, kala

2.7.9 Õild, rasvad

2.7.10Kuivatatud köögivili (päikesekuivatatud tomat), seened 

2.7.11 Toidu valmistamisel kasutatav alkohol

2.7.12 Eesti kultiveerimata loodusest pärit annid- seened, marjad, ravim- ja toidutaimed

2.8. Märgist ei saa kindlasti  taotleda toitlustusettevõte, kui  toodangu valmistamisel kasutatakse võõramaist päritolu kartulit, juurvilja, piimatooteid (va juust) loomseid saaduseid – (sealiha, veiseliha, ulukiliha ning nende subproduktid) mett. 

2.9. Toitlustusettevõte, kes ise märgist ei kasuta, kuid kelle menüüs on valikuid, mis on valmistatud  märgise kasutusõigust omavast tootest ning kui märgist kasutav tooraine annab toidule põhikarakteristiku, siis võib kasutada märgist viitena toidule menüüs. 

 

4. Taotlemistingimused  jaekaupmehele

4.1 Märgist saab taotleda jaekaupmees, kelle asukoht on Eesti Vabariik

4.2 Jaekaupmees omab kauplemisluba Eesti Vabariigis ning järgib toiduohutusnõudeid, mida saab kinnitada kehtivate lubadega neid väljastavatelt ametitelt.

4.3 Jaekaubanduses võib märgise laiemat kasutust* taotleda kaupmees, kellel on vähemalt kümme märgise kasutusõigust omavat kaupa sortimendis. 

4.4 Märgise laiema kasutamise* taotlemiseks, peab olema sõlmitud  kümne või enama  märgise kasutusõigust omava  tootjaga koostööleping või leping hulgimüüjaga, kelle sortimendis on kümme või enam märgise kasutusõigust omavat toodet ning kauplus tellib hulgimüüjalt oma kaupluse sortimenti kümmet või enamat märgise kasutusõigust  omavat toodet.

4.5 Alla kümne märgise kasutusõigust omava  toote  puhul kaupluse sortimendis võib kaupmees taotleda märgise piiratud kasutamist*

 

5. Taotlemistingimused e-kaupmehele

5.1 Märgise laiemaks kasutuseks* saab taotleda e-pood, kelle sortimendis on vähemalt kümme märgise kasutusõigust omavat toodet sortimendis.

5.2 Vähema kui kümne märgise kasutusõigust omava toote müümisel on lubatud luua eraldi sektsioone või lehekülgi ja kuvada märgist neid omavate toodete vahetus läheduses.

 

6. Taotlemistingimused kauplejale turul, laadal ja teistel väliüritustel 

6.1 Turul kauplejale laieneb märgise kasutusõigus vaid siis, kui ta on ise märgise taotlenud ettevõte. Märgise kasutusõigust ei saa edasi anda teistele juriidilistele isikutele.

6.2 Tootjal/töötlejal või tema poolt palgatud müüjal tuleb ette näidata märgise kasutusõigust tõendav dokument, kui ETKL töötaja seda müügikoghas küsib.

 

7. Märgise taotlemise kord

7.1 Taotleja esitab täidetud ja allkirjastatud taotlusankeedi Eestimaa Talupidajate Keskliidule digitaalselt või posti teel,  kus kinnitab, et vastab ühe või mitme  kategooria märgise taotlemistingimustele, mis on toodud käesoleva lepingu punktides  1-6.

7.2 Taotluseid menetletakse 1 kalendrikuu jooksul taotluse esitamise kuupäevast alates.

7.3 Taotlusjärgselt võib Eestimaa Talupidajate Keskliidu esindaja või maakondliku Taluliidu esindaja esitada palve tootmise lähivaatluseks tootja juures.

7.4 Taotlus kinnitatakse või lükatakse tagasi Eestimaa Talupidajate Keskliidu poolt.

7.5 Taotluse kinnitamise järgselt sõlmitakse taotlejaga märgise kasutamiseks litsentsileping

7.8 Leping jõustub  peale lepingus sätestatud aastamaksu tasumist ETKL-ile ning kehtib jõustumisest 1. aasta jooksul.

 

8. Märgise taotleja ja kasutaja  õigused

8.1 Märgise taotlejal on õigus taotleda märgist ühele või mitmele tootele oma toodete sortimendis, millele rakendub üks märgise kasutamise aastamaks.

8.2 Märgise taotlejal on õigus taotleda märgist mitmes kategoorias korraga (olles nt nii tootja, kaupleja või toitlustaja samal ajal) vastates mitme kategooria taotlemistingimustele, millele rakendub üks märgise kasutamise aastamaks.

8.3 Märgise kasutajal tootja ja töötlejana on õigus lisada märgis toodetele, mis vastavad taotlemistingimustele, kuid mida taotlemishetkel veel ei toodetud, teavitades sellest Eestimaa Talupidajate Keskliitu.

 

9. Märgise taotleja ja kasutaja kohustused

9.1 Märgise taotleja on kohustatud esitama tõesed andmed oma tootmise, toidu valmistamise või kauplemistavade kohta märgise taotlemisel.

9.2 Märgise taotleja on kohustatud märgise kasutusõigust soovides võimaldama lepingu sõlmimise eelselt lähivaatlust  oma tootmistingimustes Eestimaa Talupidajate Keskliidu esindajale.

9.3 Märgise kasutaja on kohustatud võimaldama järelkontrolli oma tootmisruumides- või alal, kui märgise väljaandja avaldab soovi seda teha.

 

10. Märgise kasutamise kord

10.1 Lepingu jõustumise järgselt edastab märgise omanik märgise kasutajale digitaalsed failid, mida kasutaja saab kasutada oma tooteid märgistavatel pakenditel, turundusmaterjalidel.

10.2 Märgise suuremad kasutuspinnad- nagu suunaviidad, talusildid jms tellitakse märgise haldaja poolt ühiselt korraldatud ühishanke korras, vastavalt kogunenud tellimustele. Tellimuse esitanud märgise kasutaja kohustub tasuma oma tellimusejärgse arve Eestimaa Talupidajate Keskliidule.

Täida taotlusankeet

    Vali tegevusvaldkond:

    Allkirjasta litsensileping

    Kui paned digitaalse allkirja, siis saada leping meiliaadressil:  gelis@taluliit.ee

    Kui kirjutad lepingule käsitsi alla, siis saada leping kahes ekspemplaris tavalise postiga aadressil Juubelitammede tee 15, Saku, Harjumaa.

    Kui oleme lepingu omalt poolt allkirjastatud, paneme kohe sinu poole teele Ehtsa Talutoidu märgi kujundusfailid, mida saad oma toodetel kasutama hakata.

    Mis ma veel saan?

    Kõigile liitujatele on ka kingituseks ilus majamärk oma talule või tootmishoonele kinnitamiseks.

    Sinu ettevõtte andmed paneme talutoit.ee lehele ning loomulikult oled oodatud osalema kõigil meie kampaaniaüritustel. Loe nende kohta lähemalt.

    Teiste tootjatega ühiselt saad tellida hinnasilte, lippe, põllesid, suunaviite ja muud müügiks vajalikku.muud müügiks vajalikku.

    rulli tagasi algusesse
    Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot. Sain aru